HekimPanel

Hekim Sandviç Panel

Ürün Grupları

HekimPanel Ürün Grupları

Çatı Panelleri
Sandviç Çatı Panelleri
Devamını Oku
Cephe Panelleri
Sandviç Cephe Panelleri
Devamını Oku

Hekim panel üretim tesisisin yıllık kapasitesi 4.000.000 m2 dir. 600 mm’den 1250 mm’ye kadar en ve 16.000 mm boya kadar panel üretiminin mümkün olduğu tesiste 40 mm’den 150 mm kalınlığa kadar 3 veya 5 hadveli çatı paneli ve üç farklı tipte (H-sistem, gizli vidalı ve geçme sistem) duvar (cephe) paneli üretilebilmektedir. HekimPanel markası iler piyasaya sunulan ürünlerimiz çok farklı alternatifli seçenekleri ile piyasaya yeni bir dinamik getirerek, farklı ürünlere ihtiyaç duyan nihai kullanıcıların taleplerine de en kısa sürede en ekonomik çözümler sunacaktır.

Kalite Belgeleri

HekimPanel Kalite Belgeleri

EPS Dolgulu Çatı Paneli CE Beyanı Belgesi
EPS Dolgulu Cephe Paneli CE Beyanı Belgesi
EPS Dolgulu Panel Rusya Yangın Belgesi
EPS Sandviç Panel Gost-R Belgesi
HekimPanel EPS – Taşyünü TSE Belgesi
HekimPanel PIR – PUR TSE Belgesi
İmalat Yeterlilik Belgesi
Poliüretan Dolgulu Panel (PIR) CE Beyanı Belgesi
Poliüretan Dolgulu Panel (PUR) CE Beyanı Belgesi
Poliüretan Dolgulu Panel Rusya Yangın Belgesi
Poliüretan Sandviç Panel Gost-R Belgesi
Taşyünü Dolgulu Panel CE Beyanı Belgesi
Taşyünü Dolgulu Panel Rusya Yangın Belgesi
Taşyünü Sandviç Panel Gost-R Belgesi

Laboratuvar Çalışmaları

HekimPanel Laboratuvar Çalışmaları

HEKİMPANEL; müşteri memnuniyetini, beklentilerini ve kalitemizi en üst seviyede sağlanmasına yönelik sürekli çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca, yetkin bayi ağıyla tasarım aşamasından başlayarak üretim, pazarlama ve satış sonrası hizmetlere kadar tüm süreçleri kapsayan ve müşterilerimizin firmamızla ilk temasından, malzemenin teslim edilmesine dek Hekim Panel ile çalışmaktan memnun olması öncelikli hedefimizdir.

HEKİMPANEL; ISO9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi belgesini ve üretimde kullanılacak hammaddeden proses adımlarına ve malzemenin sevkine kadar tüm kalite kontrollerin firmamızda sağlandığını ifade eden TS EN 14509/AC:2009 Fabrikada İmal Edilen – Kendini Taşıyan Çift Yüzeyli Metal Kaplama Yalıtım Panelleri – TSE Uygunluk Belgesi ‘ne sahiptir. Bu çerçeve de tesis içinde belgelendirmeyle ilgili olarak testleri yapabilmemiz için laboratuarımız kurulmuştur. Ayrıca (TSE, İTÜ ve TÜBİTAK) laboratuarlarında TS EN 14509:2009 standardına göre yüzey mekanik özellikler, kesme dayanımı ve kayma modülü, basınç dayanımı ve modülü, çekme dayanımı, sünme, merkezi mesnet üzerinde eğilme momenti kapasitesi, yangına tepki vb.) deneyleri de yaptırılmaktadır.

Özellikle kendi laboratuarımızda TS EN 14509:2009 gereksinimine uygun olarak ilgili testler sürekli yapılmaktadır. Hammaddeden nihai ürüne kadar ürünün takip ettiği tüm hat boyunca kalite kontrolü ve ürün denetimi sürekli olarak yapılmaktadır.

10 KN LİK KAPASİTELİ TEST CİHAZLARINDA BASMA – ÇEKME VE KAYMA DENEYLERİ YAPILMAKTADIR.
KAYMA DAYANIMI VE MODÜLÜ TESTİ KAYMA DAYANIMI VE MODÜLÜ TESTİ BASINÇ DAYANIMI VE MODÜLÜ TESTİ BASINÇ DAYANIMI VE MODÜLÜ TESTİ ÇEKME DAYANIM TESTİ ÇEKME DAYANIM TESTİ
ETÜV CİHAZI İLE KONTROL EDİLECEK ÜRÜN VE HAMMADDELER İSTENİLEN ISI DEĞERLERİNDE
İSTENİLEN SÜREDE BEKLETİLEREK ESKİME SAĞLANMAKTA VE KONTROLLER YAPILMAKTADIR.
ISITMA TESTİ ISITMA TESTİ ISITMA TESTİ ISITMA TESTİ
Dondurucuda Ürünler Bekletilerek Soğuğa Olan Direnç Test Edilmektedir.
SOĞUTMA TESTİ SOĞUTMA TESTİ SOĞUTMA TESTİ SOĞUTMA TESTİ

Taşıma, Depolama ve Koruma

Taşıma, Depolama ve Koruma Talimatı

Hekim Panel; TS EN 14509, TSE–ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetimi Sistemine uygun olarak üretilmekte ve malzemeler fabrikada azami itina ile araçlara yüklenmektedir. Nakliyeyi takiben ürünlerin şantiyede indirilmesine dikkat edilmesi, panellerin montaja kadar yağmur, çamur vb. doğa şartlarına uygun şekilde korunması gereklidir.

Önemli Duyuru!

Montaj sırasında panellerin üzerindeki koruyucu filmler söküldükten sonra montaj yüzeylerinin aynı cephede olmasına dikkat ediniz. Parti bazlı gelen panellerde ayrı paneller olduğundan dolayı boyada ton farkı olabilir. Hep aynı partinin panelleri kullanılmalı veya tarihlere ve uyarı etiketlerine dikkat edilmelidir.

Taşıma

Vinçle kaldırmada malzemeyi sapan ezmesinden koruyunuz ve alt taşıyıcıları ölçülere uygun yerleştiriniz.

Araçlar üzerinde, balyalar halinde, şantiyeye ulaşan malzemelerin araçtan sahaya indirilmesinde, çatıya alınmasında veya araçtan direk olarak çatıya alınmasında vinç kullanılmalıdır.

Özellikle 8 metrenin üzerindeki baylar için uygun koşullara vinç kullanılarak yapılan bu işlemlerde malzemenin taşınırken hasar görme riskini aza indirilmelidir.

Balya uzunluğu 6-8 metre arasında olan paketlerde geniş çatallı (~3.5 m), 6 metrenin altındaysa dar çatallı (~1.2 m) forklift indirme işlemi yapılabilir. Forkliftle indirme yapıldığı takdirde balyaların forkliften taşan uçlarının, 2.5 metreyi geçmemesine dikkat edilmelidir.

Vinç kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar;

 • Balyanın vinçle dengeli bir şekilde taşınması için aşağıdaki şekilde belirtilen ölçülere ve adaptör boyuna uyulmalıdır. 9m’nin üzerindeki panellerde adaptör panel bağlantısı sayısı en az 3 noktada olmalıdır.
 • Kullanılacak halatlar naylon, kenevir veya ipek olmalı, çelik veya zincir halat kullanılmamalıdır.
 • Halatların malzeme kenarlarını ezmemesi için aşağıdaki çizimde belirlenen şekilde panelin alt ve üstünde halatların geldiği yere ahşap takoz konulmalı, takozların balyalardan 3-5 cm taşması tercih edilmelidir.
 • Malzemeler çatıya balya halinde alınıyorsa, balya yüklerinin taşıyıcı sisteme dengeli olarak dağıtılmasına ve balyaların makas üstlerine gelmesine dikkat edilmelidir. Balya aralarının çatı üzerinde en az yatay taşımayı sağlayacak şekilde ayarlanması; iş emniyeti ve işçilik açısından yaralı olacaktır.
Elle İstifleme

Malzeme, sahadaki istiften elle alınıyorsa özellikle boyalı sac panel ve tek kat trapezlerde çizilme ihtimalini önlemek için aşağıdaki konulara dikkat edilmelidir.

İstifteki palet kısaysa iki ucundan, uzunsa uçlarından ve ortasından kaldırınız, çekmeyiniz. Çekme özellikle boyalı panellerde çizik sebebi olabilir.

4 metreden uzun panellerin yer değiştirmesi ve montaj için taşınması en az üç kişi ile yapılmalıdır. Önce enine doğru dik kaldırıp, aşağıda gözüktüğü gibi dik taşınmalıdır.

 • Malzeme bir ucundan tutularak çekilmemelidir.
 • Malzemeler çatıya yerleştirilirken de aynı şekilde aşıkların üzerinde kaydırılmamalı veya çekilmemelidir.
 • Malzeme istiften kaldırılırken veya çatıdaki yerine taşınırken, kısa malzemeler(≤ 4m) iki ucundan, uzun malzemeler (>4m) iki ucundan ve ortasından, dengeli bir şekilde tutulmalıdır.
 • Malzeme taşınırken bir alttaki malzemenin üzerine basılmamalı veya üzerinde yürünmemelidir.
 • Panellerde çatı üzerinde boyuna bindirme amacıyla kulak bırakılmışsa, panel bu kulaktan tutularak kaldırılmamalıdır.
Depolama

Şantiyede uzun bir süre bekleyecek panelleri mümkünse kapalı yere alınız.

Malzemeler doğrudan montaj yapılamadığı takdirde, şantiyenin uygun bir yerinde, tekrar yer değiştirmeye sebebiyet vermeyecek bir yerde istiflenmelidir. İstif veya montaj yapılırken panelin kenarlarındaki birleşim yerlerine zarar verilmeden, kenarlarını koruyacak ekipman ile istif ve montaj yapılmalıdır. İstif veya montaj esnasında birleşim yerlerinden zarar gören panel montaj yapılamamalıdır. Aksi takdirde panel yüzeylerinde görsel bozukluklar oluşur.

Uzun süreli beklemelerde ilk tercih kapalı bir stok sahasıdır. Bunun yanında kapalı stok sahasında belirtilen malzemelerin hava akımından mahrum kalmaması gereklidir. (Stoklama alanında sıcaklık farkı Δ 10 °C ve bağıl nem oranı %70 ‘ den fazla olmamalıdır.) kapalı istif yapılması ve hava akımının sağlanmasındaki amaç, iki malzeme arasına su girmesini veya nem birikmesinin engellenmesidir. İki panel arasında giren su veya nem, malzemelerinin birbirine temas eden noktalarında, boya kabarmalarına sebep olmaktadır. Bu kabarmalar malzemenin yapısına zarar vermekte ve görünüş bozuklukları oluşturmaktadır.

Paneller birkaç günden fazla açık alanda bekleyecekse üzerlerine, başka malzeme değmeyecek ve hava akımının kesmeyecek şekilde bir naylon veya branda örtülmelidir.

Özellikle koruyucu film kapalı boya sac paneller güneşten korunmalıdır. Boyalı sac koruyucu ince polietilen filmler uzun süre güneş ışınlarına maruz kaldığı takdirde panellere daha fazla yapışacağı için montaj sonrası sökülmesi zorlaşacaktır.

İstifleme Şekli

Stoklama süresi ne olursa olsun istifleme yapılırken aşağıda izah edilen konulara ve ölçülere dikkat edilmelidir.

 • Üst üste en fazla 3 balya konulmalıdır. Toplam yükseklik max. 2.7 cm olmalıdır.
 • Balyalar eğimli olacak şekilde takozlama yapılmalıdır.(~%2-3 gibi)
 • Takoz yüksekliği 6-10 cm ve takoz arası mesafesi en fazla 1.5 cm olmalıdır.
 • Balya altında ahşap palet varsa paletten sarkan balya uçlarının altında palet yüksekliğinde takoz konulmalıdır.
 • Balyaların arasındaki takozlar üst üste aynı hizada olacak şekilde yerleştirilmelidir.
 • Takoz olarak strafor takozlar kullanılmalıdır.
 • Panellerin üzerine, basmamalı veya üzerinde yürünmemelidir.
 • Panelin konulacağı zemin mutlaka düzgün olmalıdır.

Kısa süreli bekleme halinde dahi panellerin dış etkenlerden koruyunuz, su birikmesine karşı mümkünse çok az eğimli alan seçiniz.

Montaj

4 metreden uzun panellerin yer değiştirilmesi veya montaj için taşınması en az üç kişi ile yapılmalıdır. Önce enine doğru dik kaldırılıp, aşağıdaki gibi dik taşınmalıdır.

Paneller indirilmeden montajdan önce ürün tipi adet renk ve kalınlıkların irsaliye ve sipariş ile uyumlu olduğu kontrol edilmeli ve varsa farklılıklar bildirilmelidir. İndirildikten ve montajı yapıldıktan sonra uygun olmayan ürün bildiriminden HekimPanel sorumlu değildir.

Duvar panellerinin montajı montaj yönüne bağlı yatay ve dikey kaldırma aparatlarına paneller sabitlenerek ya da vakumlu kaldırma sistemi ve kaldırma halatları ile panel kaldırılarak yapılmalıdır. Montaja başlanmadan önce aşıkların boyuna düzgünlüğüne aşıklar arasında kot farklılıklarına ve aşıkla yağmur oluklarının aynı düzlemde olmasına cephede yapının yatayda ipinde ve gönyesinde düşeyde şakulünde ve terazisinde olmasına dikkat edilmelidir. Uygun olmayan yapılara montaj yapılmamalıdır mümkünse öncesinde tespit edilip düzeltilmelidir.

Paneller şantiye sahasında mümkünse kesim işlemi görmemelidir. Kesim yapılacak ise kesim dolayısı ile oluşan çizilme kırılma ve deformasyonlardan HekimPanel sorumlu değildir.
 • Montaj sırasında panellerin üzerindeki koruyucu filmler söküldükten sonra montaj yüzeylerinin aynı cephede olmasına dikkat ediniz. Parti bazlı gelen panellerde ayrı paneller olduğundan dolayı boyada ton farkları olabilir. Hep aynı partinin panelleri kullanılmalı veya tarihlere ve uyarı etiketlerine dikkat edilmelidir.
 • Malzeme bir ucundan tutularak çekilmemelidir.
 • Malzemeler çatıya yerleştirilirken aşıkların üzerinde kaydırılmamalı veya çekilmemelidir.
 • Malzeme istiften kaldırılırken veya çatıdaki yerine taşınırken, kısa malzemeler ( ≤ 4 m) iki ucundan, uzun malzemeler(> 4 m) iki ucundan ve ortasından, dengeli bir şekilde tutulmalıdır.
 • Malzeme taşınırken bir alttaki malzemenin üzerine basılmamalı veya üzerinde yürünmemelidir.
 • Panellerde bindirme amacıyla kulak bırakılmışsa, panel bu kulaktan tutularak kaldırılmamalıdır.
 • Montaj esnasında panellerin üzerinde taş motoru yada benzeri şekilde kıvılcım çıkaran makinayla kesim yapılmamalı. Eğer yanlışlıkla kesim yapıldıysa kesim çapakları temizlenmeli ve yeniden boya yapılmalıdır. Aksi taktirde kesimden sonra oluşan çapaklar yüzeye yapışır, boyaya zarar verir ve zamanla paslanmalar oluşur.
Koyu Renkli Paneller İçin Uyarı ve Bilgilendirme

Panel yüzeyi renkleri temel olarak çok açık renkli, açık renkli ve koyu renkli paneller olarak ayrılmaktadır.

Çok Açık Renk Grupları Ral Kodları: 1013-1015-1016-6019-7035-7047-9001-9002-9003-9010
Açık Renk Grupları Ral Kodları: 1002-1003-1004-1014-1017-1021-1023-2003-2004-2008-2009-5012-5018-5024-6018-6021-7000-7040
Koyu Renk Grupları Ral Kodları: 3000-3002-3004-3009-3005-3011-5002-5003-5010-5017-6000-6002-6005-6029-7012-7015-7016-
7021-7022-7026-7043-8001-8003-8011-8012-8015-9004-9005-9006-9007-9017

Bunun sonucu olarak; özellikle çok sıcak bölgelerde, iç yüzey ve dış yüzey arasında ciddi sıcaklık farkı oluşur (Δt) . Avrupa kıtası ve ülkemizde enleme, deniz seviyesinden yükseklik ve denize olan mesafeye bağlı olarak, dört farklı en düşük kış sıcaklığı değeri (T1) kullanılır.

Kışın T1= 0°C , -10°C, -20°C ve -30°C’dir.
Çok Açık Renkler T1 = +55°C
Açık Renkler T1 = +65°C
Koyu Renkler T1 = +80°C

Dış yüzeyin T1 sıcaklığı yüzeyin rengi ve yansıtabilirliğine bağlı olarak en yüksek yaz sıcaklığına sahiptir.

Yaz aylarında maksimum sıcaklıklar hesaplamalarda dikkate alınırken, kış aylarında varsayılan sıcaklık -20°C dir.

Hesaplamalarda kullanılan binanın içindeki ortam sıcaklığı 20°C’ dir.

Dolayısıyla, hesaplamalarda aşağıdaki sıcaklık gradyanları göz önüne alınmıştır.

Her renk grubu için iç yüzey ve dış yüzey arasında sıcaklık farkı (Δt) .
Çok Açık Renkler Δt = 35°C (55-20 )
Açık Renkler Δt = 45°C (65-20)
Koyu Renkler Δt = 60°C (80-20)

T1 değerinde de görüldüğü üzere koyu renk grupları açık renge göre daha çok termal yüke maruz kalabilmektedir. Koyu Renk Grupları güneş enerjisini daha çok emeceği için daha fazla genleşecektir. Panelin iki yüzeyi metalden oluştuğu için iç metal ve dış metal yüzeyi arasında sıcaklık farklı olacaktır. Özellikle koyu renk panellerde bu fark daha fazla olacağından termal yüke bağlı metalde oluşan genleşme yüzeyde büzülmelere ve ondülasyona neden olabilecektir. Sıcaklık farkı kurulum esnasında ve kurulum sonrası yükselebilir. Koyu renk boyalı paneller kullanılacak ise bina dizaynı termal yükü hesaba katarak projelendirilmelidir. Uyarıların dikkate alınmaması sonucu oluşabilecek deformasyon ve şekil değişikliklerini önlemek tasarımcının sorumluğundadır. HekimPanel dış yüzeyde oluşan bu deformasyonlardan sorumlu değildir ve garanti vermez.

Koyu renk panellerde deformasyonu en aza indirmek için aşağıdaki hususlara azami özen gösterilmesi şarttır.

 • Projede statik tablolara uygun panel kalınlığı ve metal kalınlığı seçilmelidir. Özellikle taşyünü panellerde dış sac 0,60 ve üzeri poliüretan panellerde rengin ve projenin durumuna göre 0,50 ve üzeri olmalıdır. Koyu renk panellerde 0,60 ve üzeri olması tavsiye edilir.
 • Termal yükü en aza indirmek için sıcak havalarda montaj yapılmalıdır. Minumum +10 °C ve üzeri olmalıdır. Mümkünse açık ve güneşli bir havada yapılmalıdır.
 • Cephede panel boyları 6 metreyi geçmemelidir. Eğer geçecek ise metal kalınlığı arttırılmalı ayrıca poliüretan da ise kuvvetli formlar tercih edilmelidir (Mikro baskılı 5 fugalı cephe formu gibi). Ya da termal yük dikkate alınarak boy belirlenmelidir. Özellikle koyu renk cephe panellerinde aşık adeti minumum tutulmalı ( üst ve alt tepe noktaları dahil 6 adet vida noktası ve üstü uzun panel kabul edilir ve yüksek risk taşır) diğer yükler panel kalınlığı ve panel metal kalınlığı artırılarak çözülmelidir. Tek açıklıkta termal yük minimum olur. Tam sinüs formlu cephe panellerinde ise boy sınırlaması bulunmamaktadır.
 • Panelin yapılacağı konstrüksiyon yatay ve düşey doğrultuda hatasız olmalıdır.
 • Paneller indirilirken ve sahada depolanırken kurallara azami özen gösterilmelidir.
 • Tüm bu şartlar yerine getirilse bile koyu renk panellerde yüzeylerde homojen düzgünlüğü HekimPanel garanti etmez ve sorumluluk almaz.

Teknik Detaylar

HekimPanel Teknik Detayları

Aksesuarlar
Taşıma Tabloları
3 Hadveli Çatı Paneli 3 Hadveli Çatı Paneli 5 Hadveli EPS Çatı Paneli 5 Hadveli EPS Çatı Paneli 5 Hadveli Taşyünü Çatı Paneli 5 Hadveli Taşyünü Çatı Paneli
Yapısal Değerler
İç ve Dış Yüzeyler
Metal Cinsi: Boyalı Galvaniz Sac 0,40-0,50-0,60-0,70-0,80-0,90-1,00 mm kalınlık
Boya Cinsi: Polyester ( 7 micron astar + 10 micron son kat ), PVDF ya da Plastisol
Renk: RAL Kataloğu renkleri
Koruyucu: Nakliye ve montajdaki olası hasarların korunması için istenildiği takdirde bir veya iki yüzeye koruyucu polietilen folyo uygulanabilir.
İzolasyon
İzolasyon Tipi: Taşyünü veya EPS
Yoğunluk: Taşyünü 110 kg / m3 – EPS 16 kg / m3
Yanmazlık Sınıfı: Taşyünü A2S1d0 sınıfı – EPS E sınıfı
Kalınlık: 40 – 50 – 60 – 70 – 80 – 100 – 120 mm
BAŞARILI! Formunuz başarılı bir şekilde gönderildi. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.