LibyaBuild 2008

LibyaBuild 2008

Libya

19-22 Mayıs tarihleri arasında Libya’da düzenlenen 5. Uluslararası Yapı Fuarına ilk defa katılan Hekim Yapı ürünleri fuarda büyük ilgi ile karşılanmıştır.

Fuara çeşitli ülkelerden 270 firma katılmış olup, Türkiye katılımı 56 firma ile gerçekleşmiştir.

Yaklaşık 6 milyon nüfusu olan Libya ekonomisi son 10 yıl içerisinde özellikle ambargo kalktıktan sonra her alanda atılım gerçekleştirmiştir. Libya şirketleri şu anda Arap ülkeleri ve civar ülkelerin ekonomisine benzer güçlü bir ekonomik yapı oluşturmak için serbest ekonomi aracılığıyla ekonomik yatırımlar için yeni pazarlar oluşturmaya çalışmaktadır. Devletlerarası ilişkiler nezdinde yapılan Türkiye-Libya Karma Ekonomik Komisyon toplantısı ile Türkiye-Libya arasında bir yol haritası belirlenmiştir.

Libya, Türk müteahhitlik sektörünün en aktif olduğu ülkelerden biri. Özellikle yapı malzemeleri konusunda ciddi bir alıcı durumunda olan Libya’da bugüne kadar Türk firmalarının gerçekleştirmiş oldukları projelerin değeri 30 milyar dolara yaklaşıyor. Ülkede faaliyet gösteren müteahhitlik firmalarının sayısı ise 70’i buluyor. 2006 yılında 1.6 milyar dolar olan iş hacmine sahip olan Libya’da 2007 yılında Kaddafi’nin 40. yıl etkinlikleri çerçevesinde 35 milyar dolar, 2008’de ise 25 milyar dolar ayrıldı. 2007’de üstlenilen projelerin ülkelere dağılımına bakıldığında toplam 5 milyar dolarlık iş hacmi ile Türk müteahhit firmalarını ön sırada görüyoruz. Türkiye’yi sırasıyla Rusya, Katar, Türkmenistan ve Kazakistan izliyor.