Batimatec 2008

Batimatec 2008

Cezayir

Mayıs ayı başında ilk defa katıldığımız Cezayir yapı fuarı bir inşaat, bina ve teknolojileri fuarı olup, bölgede katılımcı sayısı en yüksek, uluslararası firmaların buluştuğu önemli bir fuardır.

Bu sene fuara yaklaşık 400 Cezayir firması dışında Almanya, Suudi Arabistan, Avusturya, Belçika, Çin, Mısır, İspanya, Fransa, İngiltere, Yunanistan, İtalya, Lübnan, Polonya, Portekiz, Tunus ve Türkiye’den 309 firma katılmıştır, Türkiye’den katılım 101 firma ile gerçekleşmiştir.

Cezayir yaklaşık 33 milyon nüfusu ile Afrika kıtasının 2. Büyük ülkesidir.

Ekonomi olarak Cezayir petrol rezervleri açısından dünyada 14., doğal gaz rezervleri açısından ise 8. sıradadır.

Cezayir başta konut ve alt yapı yatırımları olmak üzere müteahhitlik sektöründe büyük bir atılım içerisinde bulunmaktadır. Ülkede iki milyon olarak tahmin edilen konut açığının giderilmesine yönelik olarak konut yapımı faal bir şekilde Türk firmalarının a katılımı ile devam etmektedir. Cezayir’deki devlet veya özel sektöre ait inşaat firmalarının teknoloji, kapasite, tecrübe ve kalifiye eleman bakımından yeterli olmamaları nedeniyle çok büyük boyutlardaki bu projeler yabancı firmalar tarafından tek başlarına veya Cezayir firmalarıyla ortaklık halinde gerçekleştirilmektedir.

Cezayir firmaları ile iş yapmanda önce ülkedeki Ticaret Ataşeliğimize başvurarak gerekli şartlar ve firma bilgileri hakkında fikir sahibi olunması faydalı olacaktır.